A buddhizmus 8 alapelve, amely segít, hogy boldogabb életet éljünk!
1. A kötődések boldogtalanságot keltenek:
Azért szenvedünk, mert ragaszkodunk az átmeneti jelenségekhez. Függőségi kapcsolatokat hozunk létre tárgyakkal, gondolatokkal, történetekkel és emberekkel. Pontosan így feledkezünk el egy nagy igazságról: arról, hogy az anyag öntőformáiba áradó energia szintjén minden folyamatosan változik. Ha boldogan akarunk élni, meg kell tanulnunk az áramlásba lépni, áradni együtt a tapasztalatokkal, és nem ellenállni az életnek.
2. Vágyni a megfelelő dolgokra érdemes:
Nem minden vágy rossz. Egészséges vágyni az igazság megismerésére, és megszabadulni negatív programozásunktól, szenvedélyeinktől, ragaszkodásunktól, félelmeinktől vagy függőségeinktől. A problémákat az egoista vágyak hozzák létre, azok, amelyek fenntartják és „felfújják” az egót.
3. A boldogság nem az érzésekben vagy tapasztalatokban található:
A boldogság titka nem a többre való törekvésben rejlik, hanem a kevesebb élvezetre való képesség kifejlesztésében. Azért törekszünk bizonyos érzetekre és élményekre, mert a boldogságot tévesen azokkal a jelenségekkel társítottuk, amelyek kellemes érzéseket váltanak ki bennünk. Azt gondoljuk, hogy a keresett biztonság és megelégedés kívülről jön, pedig valójában a tudatból. Az érzések és tapasztalatok függőséget okozó jelenségek az elmében és a testben, és soha nem vezetnek el minket az igazsághoz és a valóság megismeréséhez.
4. A bölcsesség a fájdalmon keresztül érkezik:
A fájdalom az élet elengedhetetlen része. Nincs értelme elkerülni vagy elutasítani azt. Ki kell alakítanunk a megfelelő hozzáállást hozzá, hogy amikor kell, tanuljunk tőle, erősebbek és bölcsebbek legyünk általa. Ami fáj, az tanít. Ami nehéz, az inspirál. Bármilyen fájdalmat és szenvedést is éltél át életedben, az áldás volt: most már tudsz néhány igazságot, amit más módon nem tanulhattál volna meg.
5. Vigyázni kell kapcsolatainkra, mikro-egységeinkre (szeretetalapú közösségeinkre)
Azok, akikkel érintkezünk, jelentős hatással vannak ránk. Az, hogy kivel veszed körül magad, nagyban befolyásolja, hogyan látod a világodat, és milyen magasra teszed a mércét magad és mások előtt.
A barátság a lelkek egyenlőségének és egységének bővülő tudata; testi felhangok nélkül. Ha nem találunk olyan embereket, akik tudatosan élnek és pozitívan befolyásolnak bennünket az önismeret útján, jobb egyedül maradni.
6. Elménk és figyelmünk folyamatos képzése az önismeret elengedhetetlen eleme.
A meditáció a boldogság keresésének alappillére. A rendszeres meditáció által a tudatosság (tiszta érzékelés) fejlődik és erősödik, segít a jelenben maradni, és jobban megismerni az elme-test rendszer működését. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy tudatosabbak, boldogabbak és nyugodtabbak legyünk mindennapi életünkben.
7. Az ismételt apróbb bűnös cselekedetek is hosszú távon jelentős negatív következményekkel járnak
Sok rossz szokásunk, amelyet életünk során alakítunk ki, nincs azonnali negatív hatással. Megismétlésük azonban felhalmozódott negatív következményekhez vezet, amelyek idővel jelentkeznek. Amit most teszel, gondolsz vagy mondasz, a következő életedben is visszhangozni fog. Jelenlegi körülményeid nem azt határozzák meg, hová mehetsz, csupán azt, hogy hol kell kezdened.
8. Sokféleképpen árthatunk magunknak: ha nem szeretjük azt, amilyenek vagyunk, ha szeretjük azt, amilyenek voltunk, és nem szeretnénk azzá válni, amik lehetnénk. Amíg vágyaid vannak azzal kapcsolatban, hogy milyennek kellene lenned, nem láthatod azt, hogy milyen vagy.
Lehetsz az, akinek hiszed magad, vagy akinek mások gondolnak, esetleg az, aki valójában vagy. Utóbbi esetben vagy képes megvilágosodni.
Késmárki László:Az önbeavatás kulcsa Az Élet Mesterének nagy könyve Ankh Kiadó 2023.
Megerősítés: A rezgések a Kozmosz építőkövei.
A hang alkímiája.
Az egész Univerzum (mikro- és makrokozmikus szinten) különböző hullámhosszúságú, frekvenciájú, rezgő, végtelenül kis szubatomi energiákból áll.
Ezek alapján az őshangból kiinduló, mozgásban lévő energia (interdimenzionális rezgések), nem pedig az anyag és a részecskék a kozmosz építőkövei. Az Upanisadok (a Nada-bindu Upanishad, a Hamsa Upanishad) és a Védák szerint kezdetben nem volt semmi, csak a végtelen hang volt az egyetlen létező valóság. Minden lényben a Teremtő visszhangzik.
Az univerzum tereit és a tudat áramlásait nem csupán a fény rezgéseinek különböző intenzitása jellemzi, hanem a különböző hangrezgések is. A hangok, képek, rezgések, erők, esszenciák, sugárzások ugyanazon létezési óceán különféle aspektusai, amelyek a dimenzióktól (létsíkoktól) függően különböző módon jelennek meg és eltérő intenzitással. Minél alacsonyabb a tudatosság síkja, annál széttöredezettebbé válnak a rezgések, annál diszharmonikusabbak a teremtmények és az erők. Minél magasabb síkra lépünk, annál harmonikusabb és inspirálóbb rezgéseket találunk.
A bölcsek a mantrát tartják a Nada (őshang keltette rezgő vákuum) legtisztább megnyilvánulási formájának.
A hang gyakorolja a legerősebb és legfinomabb hatást a környezetre, az ember-univerzum durva- és finomanyagi testeire, ami annak köszönhető, hogy a Nada megnyilvánulása az éter, amely túlmutat téren és időn.
Bizonyos hangok által kapcsolatba léphetünk a tudatosság különböző szintjein a rezgéssel alaprezonanciában álló erőkkel és archetípusokkal, és sok elképesztő hatást érhetünk el: vannak olyan mantrák, amelyek gyógyítanak, megóvnak, sikert hoznak, segítenek megszerezni a gazdagságot, megváltoztatják a bolygók káros befolyásait. A rezgések tudatos használata –a hang alkímiája–a legmagasabb szintű spirituális tudomány, amely a tudat magasabb síkjainak (az egyes dimenziók, létsíkok rezgéstáblázatainak, hangjainak, összefüggéseinek ismeretén alapul, valamint az egyes hangok, mantrák valamennyi dimenzióban kifejtett hatásainak) megfigyelésén és elsajátításán alapul.
Minden hanggal (ill. mantrával) egy adott dimenzióban (létsíkban) meghatározott művelet végezhető.
Minden egyes hang, amellyel egy tárgyat „voltoznak” (töltenek fel), vagy minden egyes mantra, miután azt kimondják, egy bizonyos mágnesességgel tölti fel az adott tárgyat. Ez megmagyarázza az ájurvéda gyógyítóinak és tanítóinak módszerét, akik a mantrák hatalmával élelmet, gyógyszert, bármilyen tárgyat vagy vizet töltöttek fel gyógyító erejükkel – gondolataik hatalmával. És ha a beteg megfelelően használta, gyorsan gyógyult.
A fizikai hangzásnak szintén nagy hatása van az emberi testre. A test egészét – az izmokat, a vérkeringést és az idegeket is – mindent a rezgések ereje hoz mozgásba.
A nada-jóga tanítói feltárták a sononeuronális (hang-iderendszeri), a sonoanimalis (hang-lélekbeli), a sonocerebrális (hang-elmebeli) és sonocorticalis (hang-agykérgi) információátviteli rendszerek működési mechanizmusát, csatornáik kapcsolódási pontjait, az egyes gerincvelői idegpárok által becsatornázott rezgésinformációk (velük alaprezonanciában álló) szervekhez közvetítésének módjait. Különleges vokális technikáik segítik a belső, élettani ritmusok, szerv-hangok, pszichoenergetikai (has, köldök, mellkas) és pszichomentális (torok, szájpadlás, homlok, orr) központok energiakapuinak harmonizálását. A mantrák éneklő, mély hangon való recitálási módja megnyitja a medence marma pontjait, így szabadítva fel az ott tárolódó feszültséget és elfojtott érzelmeket.
Nincs jobb és finomabb rezonátor, mint az emberi test. Az emberi test tehát egy élő hangrezonátor.
A hang a test minden atomjára hat, az összes mirigyre, a vérkeringésre, a srotákra, a nadikra, a meridiánokra stb.
Az ember nem csak a fülével hallja a hangot, hanem testének minden egyes sejtjével. A hang egész lényét elárasztja, és befolyásával összhangban lelassítja vagy felgyorsítja a vérkeringés ritmusát; gerjeszti vagy megnyugtatja az idegrendszert; erőteljesebbé, aktívabbá, szenvedélyesebbé tesz vagy megnyugtat, békét hoz.
Ezért a hang ismerete varázslatos eszközt nyújthat életünk irányításához, elérendő céljaink rezgésképleteinek behangolásához, teremtő potenciáljaink teljes tárházának használatához, valamint más emberek segítéséhez.
Az ókori énekesek először megtapasztalták szellemi gyakorlataik magukra gyakorolt hatását.
Körülbelül fél órán át énekeltek egy hangot, és tanulmányozták ennek a hangnak a test különböző központjaira gyakorolt hatását: milyen életáramot generál, hogyan nyitja meg az intuitív képességeit, hogyan teremt ihletet, hogyan ad további energiát, hogyan nyugtat, és hogyan gyógyít. Számukra nem elmélet volt a hangterápia, hanem élettapasztalat.
Késmárki László:A tudatosság kulcsa 2. A spirituális önmegvalósítás nagy könyve Ankh Kiadó 2023.